Mūsu saimniecības stāsts sākās pirms 7 gadiem, kad nolēmām pārcelties uz dzimtas īpašumu Lielvārdes novadā, prom no pilsētas steigas. Līvlauros esošā zeme tobrīd bija nekopta un aizaugusi jau no 90-to gadu sākuma. Mums nebija daudz laika pārdomām, bija jāizlemj - atstāt platības tādas, kādas tās ir un ļaut mežam izplesties vai uzsākt tās sakopšanas un labiekārtošanas darbus. Izvēlējāmies par labu kultūrai un pamazām sākām iekopt mūsu dzimtas teritoriju.

Kā jaunajiem lauksaimniekiem, kuri lielāko dzīves daļu pavadījuši pilsētā, entuziasms un vēlme ir daudz lielāka par pieredzi un zināšanām. Mums nebija arī tehnikas un sapratnes, kā to varētu likt lietā, kā arī bijām nolēmuši, ka sākumā visu darīsim paši un papildus darbaspēku nealgosim. Visu apguvām pašmācības ceļā, konsultējoties ar zinošiem speciālistiem. Protams, gribot kā labāk un darot pašiem, neiztikām arī bez pāris dārgām kļūdām, precīzāk, labām mācībām.


2017.gadā reģistrējām saimniecību ECO lauks. Pavasarī tika uzsākta pirmā ābeļdārza stādīšana un iekopšana 2,5 hektāru platībā. Jāpiemin, ka to darījām bez speciālām iekārtām, ja neskaita dārza zāles pļāvēju, kas tobrīd bija vienīgā mūsu “profesionālā” dārza tehnika. 2018.gada pavasarī uzsākām smiltsērkšķu dārza stādīšanu, kura kopējā platība aizņem 3,5 hektārus.

2019. gadā ECO lauks ieguva Bioloģiskās lauksaimniecības statusu. Bioloģiski audzēts, garšīgs un pieejams - šo mērķi uzstādījām sev jau tad, kad lēmām par labu teritorijas iekārtošanai un dārza izveidei.

2020.gada augustā ar lielu prieku un gandarījumu sagaidījām pirmo nopietno smiltsērkšķu ražu, ar kuru nolēmām dalīties arī ar tiem, kurus interesē smiltsērkšķu pašlasīšana. Piedzīvojām tik daudzus patīkamus brīžus, ka nolēmām - tā būs ikgadēja augusta, septembra tradīcija. 


Šobrīd dārzā atrodamas vairāk kā 10 ābeļu šķirnes, uzsvaru liekot uz ziemas ābolu šķirnēm. Skaistas un gardas “koku lēdijas” – Dace, Gita, Laila, Ligita un “kungi” Antejs, Auksis un Burtnieku ziemas, taču lielāko platības daļu aizņem smiltsērkšķu šķirne "Marija". Šīs šķirnes ogas pārstrādē ir derīgas gan sulas, gan eļļas ieguvei. Mūsu populārākie pieejamie produkti šobrīd ir smiltsērkšķu ogas, āboli, saldēta 100% smiltsērkšķu sula, smiltsērkšķu sulas sīrups, pasterizēta 100% smiltsērkšķu sula, ābolu sula, smiltsērkšķu tēja un smiltsērkšķu ogu pulveris (garšviela).

Katru gadu augļu platības tiek nedaudz palielinātas. Nākamajā gadā plānojam iestādīt vēl 4 smiltsērkšķu hektārus ar jaunām šķirnēm - “Botaņičeskaja Ļubiteļskaja" un "EVA". “EVA" stādām, domājot par pašlasītāju labsajūtu, jo šīs šķirnes ogas ir nedaudz lielākas un vieglāk lasāmas.Paralēli pirmajai smiltsērkšķu ražai, esam fināla posmā ar ES daļēji finansētu augļu, ogu glabātuvi un produktu ražotni, kurā uzglabāsim izaudzētās ogas un augļus, kā arī ražosim to pārstrādes produktus: sulas , sīrupus, tējas, konfektes un kas nu vēl mums ienāks prātā. Jaunās ražas laikā gaidīsim Jūs ciemos uz ekskursiju un ogu lasīšanu, kā arī izklaidēm jaunākajiem pašlasītājiem rotaļu laukumā, ko izbūvēsim 2021.gada pavasarī.

Bet pagaidām, droši zvaniet un rakstiet mums vai dodietes uz veikala sadaļu, lai iepirktu produktus no tepat Latvijā lolotas veselības ogas - smiltsērkšķa, kas ir bagāts C un citu vitamīnu avots mūsu platuma grādos.

Uz tikšanos,
Aiga un Gatis.